TournamentDeckRankPlayerArchetype
Clermont-Ferrand 11-06-2022
Jeskai Affinity 1/15 Marc P. Affinity
MGA 2/15 Vincent C. MGA
Boros Bully Gate 3/15 Jérémy F. Boros Bully
Faeries 4/15 Charles R. U Faeries
Clermont-Ferrand 11-05-2022
UB Faeries 1/99 Marc P. UB Faeries
UB Delver 2/99 Guillaume G. UB Delver
Caw Gate 3/99 Victor H. Caw Blade
Darcy's Hot 4/99 Ivan B. Red Assault
Slivoïde 5/99 Pierre V. Slivers
Hunting Storm 6/99 Manuel T. Storm
Burn 7/99 Baptiste B. Burn
Elves Melody 8/99 William T. Elves
UW Familiar 9/99 Alexis C. Familiar
UB Faeries 10/99 Lucas G. UB Faeries
Ravenous Affinity 11/99 Kevin J. Affinity
Bogles 12/99 Ophélie V. Bogles
Elves Melody 13/99 Adrien D. Elves
Caw Gate 14/99 Joan M. Caw Blade
Burn 15/99 Jean-Pierre R. Burn
UG Ghostly 16/99 Jérémy B. Clouds of Witness
Burn 17/99 Pierre-Jean E. Burn
RDW 18/99 Vincent O. RDW
Clermont-Ferrand 11-04-2022
Ponza Initiative 1/27 Denis B. Black Ponza
Boros Kuldotha 2/27 Guillaume L. Boros Bully
UB Faeries 3/27 Lucas G. UB Faeries
W Tron 4/27 Xavier F. MWC
Faeries 5/27 Charles R. U Faeries
Jeskai CounterTop 6/27 Maxime R. Countertop
Affinity 7/27 Vincent C. Affinity
Ux Tron 8/27 Cedric A. Ux Tron
Clermont-Ferrand 10-08-2022
UB Fish 1/11 Alexandre P. Ux Aggro-control
Burn 2/11 Joan M. Burn
Elves 3/11 Julien F. Elves
Clermont-Ferrand 10-01-2022
Mono U Faeries 1/19 Gaetan C U Faeries
Hunting Storm 2/19 Manuel T Storm
Hot Dog 3/19 Justin H Red Assault
Burn 4/19 Joan M Burn
Burn 5/19 Hyppolite S Burn
Selesnya Landfall 6/19 Guillaume M Other Aggro
Jund Initiative 7/19 Victor H Jund
Clermont-Ferrand 07-02-2022
Burn 1/19 Joan M. Burn
Burn 2/19 Maxime P. Burn
MB Devotion 3/19 Romain R. Bx Devotion
BR Moggwart 4/19 Maxime H. Goblin Combo
Clermont-Ferrand 07-01-2022
Moggwart 1/12 Maxime H. Goblin Combo
UG Sphinx 2/12 Unknow Mill Control
Clermont-Ferrand 06-04-2022
UG Sphinx 1/12 anonymous Mill Control
Clermont-Ferrand 12-04-2021
U/X Tron 1/12 Loic L. Ux Tron
MGA 2/12 Unknow MGA
Clermont-Ferrand 11-06-2021
5c la pionce 1/10 Lucas D. Ux Control
Big Red 2/10 Romain R. Other Control
Clermont-Ferrand 10-31-2021
Channel Cascade 1/38 Charles R. Channel
UB Faeries 2/38 Romain M. UB Faeries
Glitters Affinity 3/38 Victor G. Affinity
Infect 4/38 Marc P. Infect
Gob Recruiter Combo 5/38 Alexis R. Goblin Combo
Curious Tempo 6/38 Simon G. Curious Tempo
Jund Cascade 7/38 Sebastien G. Jund
Boros Bully 8/38 Maxime D. Boros Bully
Maniac Combo 9/38 Vincent C. Maniac
Hunting Storm 10/38 Jérémy B. Storm
UR Skred 11/38 Alexandre P. UR Faeries
Arcane Tide 12/38 Sylvain C. High Tide
Clermont-Ferrand 10-30-2021
UB Delver 1/92 Guillaume G. UB Delver
Burn 2/92 Sebastien G. Burn
Faeries 3/92 Yohan P. U Faeries
Ux Tron 4/92 Loic L. Ux Tron
Bogles 5/92 Anthony C. Bogles
Burn 6/92 Pierre-Jean E. Burn
Affinity 7/92 Marc P. Affinity
Elves 8/92 Adrien D. Elves
Channel Storm 9/92 Guillaume V. Channel
Jace's Top 10/92 Xavier V. Jace's Divining Top
Jund Cascade 11/92 Benjamin S. Jund
Boros Grid 12/92 Yann H. Boros Grid
Boros Bully 13/92 Romain M. Boros Bully
Affinity Control 14/92 Ivan B. Affinity
Faeries 15/92 Baptiste B. U Faeries
Faeries 16/92 Julien R. U Faeries
Hunting Storm 17/92 Lucas D. Storm
MBA Sacrifice 18/92 Yannick B. Sacrifice
Clermont-Ferrand 10-29-2021
Ub Ninja 1/24 Maxime H. UB Faeries
RG Goblin Combo 2/24 Jérémy B. Goblin Combo
Ur Skred 3/24 Alexandre P. UR Faeries
Jund Cascade 4/24 Gaetan C. Jund
Clermont-Ferrand 10-22-2021
Ur Skred 1/16 Alexandre P. UR Faeries
Jund Cascade 2/16 Loic L. Jund
Hunting Storm 3/16 Lucas D. Storm
Affy 4/16 Joan M. Affinity
Clermont-Ferrand 10-15-2021
Affinity 1/18 Joan M. Affinity
Tron 2/18 Loic L. Ux Tron
MGA 3/18 Hippolyte S. MGA
Mono W Oketra 4/18 Romain R. MWC
UR Skred 5/18 Alexandre P. UR Faeries
Clermont-Ferrand 10-09-2021
Jund Cascade 1/18 Kevin T. Jund
Tron 2/18 Maxime H. Ux Tron
Faeries 3/18 Paul B. U Faeries
Hunting Storm 4/18 Lucas D. Storm
Clermont-Ferrand 10-08-2021
Affinity 1/16 Joan M. Affinity
Jund Cascade 2/16 Vincent L. Jund
UW Control 3/16 Romain R. Ux Control
Burn 4/16 Maxime P. Burn
Clermont-Ferrand 06-11-2021
Jund Cascade 1/12 Kevin Tourret Jund
Elf 2/12 Remi Elves
UB Faerie 3/12 Maxime H. UB Faeries
One land dab 4/12 Lojek Other Combo
Clermont-Ferrand 09-25-2020
Affinity 1/7 David D. Affinity
Clermont-Ferrand 09-04-2020
UB Delver 1/12 Romain UB Delver
RG Aggro 2/12 Nicolas Taiga
RDW 3/12 Vincent RDW
Boros Bully 4/12 Joan Boros Bully
Clermont-Ferrand 10-20-2019
Jeskai Snow 1/28 Ivan B. Blink
Grizzly Rock 2/28 Mathieu H. The Rock
Red Assault 3/28 Pierre R. Red Assault
RDW 4/28 Jérémy B. RDW
MGA 5/28 Amaury T. MGA
Clermont-Ferrand 10-19-2019
Jeskai Snow 1/90 Maxime H. Blink
Burn 2/90 Victor H. Burn
Wellspring Snow 3/90 Anthony V Boros Grid
Slivers 4/90 Martin R. Slivers
Elves 5/90 Charlie O. Elves
Boros Monarch 6/90 Maxime D. Boros Grid
Jeskai Snow 7/90 Joan M. Blink
MGA 8/90 Clair G. MGA
Clermont-Ferrand 06-01-2019
UR Ptera 1/8 Guillaume UR Faeries
Clermont-Ferrand 05-04-2019
Infect 1/16 Guillaume Infect
Clermont-Ferrand 03-09-2019
Teaching Reclamation 1/13 Lucas D. Ux Control
Wellspring 2/13 Jérôme D. Boros Grid
Burn 3/13 Victor H. Burn
Boros Monarch 4/13 Joan M. Boros Grid
Clermont-Ferrand 02-09-2019
Burn 1/12 Guillaume G. Burn
Burn 2/12 Victor H Burn
Heroic 3/12 Haïna C. Heroic
Gruul Aggro 4/12 Nicolas C. Taiga
Clermont-Ferrand 01-05-2019
Wellspring 1/14 Jérôme D Boros Grid
Boros monarch 2/14 Charles D Boros Grid
Boros monarch 3/14 Joan m Boros Grid
Clermont-Ferrand 11-09-2018
winbardement 1/12 Guillaume B. Sacrifice
WW Erotic 2/12 Haina C Heroic
Viashino Ghitu Burn 3/12 Victor H Burn
Clermont-Ferrand 10-06-2018
Winbardement 1/20 Kevin A. Sacrifice
Gruul Beatdown 2/20 Benjamin S. Taiga
UR Kiln 3/20 Lucas H. UR Kiln
Ponza Black 4/20 Kevin T. Black Ponza
Infect 5/20 Guillaume G. Infect
Elves 6/20 Thibaud M. Elves
Clermont-Ferrand 09-01-2018
UW Familiar 1/27 Lucas D. Familiar
casca taiga 2/27 Benjamin S. Taiga
Boros Monarch 3/27 Charles D. Boros Grid
Slivoides 4/27 Baptiste B. Slivers
The rock 5/27 Kevin T. The Rock
Elfes 6/27 Romain R. Elves
Clermont-Ferrand 08-04-2018
Wellspring Thopter 1/12 Loic L. Boros Grid
UW Familiar 2/12 Lucas D. Familiar
Ivy Combo 3/12 Edithe P. Ivy Combo
Clermont-Ferrand 07-27-2018
Jund control 1/9 Denis L. Jund
Infect 2/9 Guillaume G. Infect
Clermont-Ferrand 06-30-2018
MGA 1/22 Thibaud M. MGA
Orzhov Devotion 2/22 Jérémy B. Bx Devotion
Slivers 3/22 Olivier M. Slivers
Wellspring Thopter 4/22 Loic C. Boros Grid
UW Familiar 5/22 Lucas D. Familiar
Clermont-Ferrand 06-02-2018
UW Familiar 1/36 Lucas D. Familiar
Elves 2/36 Joan M. Elves
Affinity Atog 3/36 Denis T. Affinity
Ponza Black 4/36 Kevin T. Black Hand
Dinrova Tron 5/36 Loic L. Ux Tron
UW Blade 6/36 Charles D. Caw Blade
Smallpox 7/36 Adrien D. Smallpox
Dinrova Tron 8/36 Victor H. Ux Tron
Clermont-Ferrand 05-05-2018
Burn 1/27 Anthony Ch. Burn
UW Familiar 2/27 Lucas D. Familiar
Dinrova Tron 3/27 Victor H. Ux Tron
Affinity 4/27 Romain R. Affinity
Faeries 5/27 Gabriel R. U Faeries
Faeries 6/27 Thibaud M. U Faeries
Clermont-Ferrand 04-07-2018
Oketra 1/29 Charles D. MWC
Wellspring 2/29 Jerome D. Boros Grid
Burn 3/29 Benjamin S. Burn
MGA 4/29 Nicolas C. MGA
Cancerous Land 5/29 Alexis C. Other Control
Wellspring Oketra 6/29 Jérémy B. MWC
Zombardement 7/29 Kevin A. Sacrifice
UG Ghostly 8/29 Alim D. Clouds of Witness
Clermont-Ferrand 03-03-2018
Wellspring 1/21 Loic L. Boros Grid
Dinrova Tron 2/21 Maxime H. Ux Tron
Dinrova Tron 3/21 Lucas D. Ux Tron
Heroic 4/21 Haïna C. Heroic
Clermont-Ferrand 02-03-2018
Infect 1/26 Guillaume G. Infect
Slivo 2/26 Baptiste B. Slivers
Shaman 3/26 Benjamin S. Shamans
Wellspring 4/26 Jerome D. Boros Grid
Clermont-Ferrand 01-26-2018
Affinity Atog 1/12 Paul B. Affinity
MGA 2/12 Thibaud M. MGA
Faeries 3/12 Guillaume M. U Faeries
Boros Monarch 4/12 Denis T. Boros Grid
Clermont-Ferrand 01-19-2018
Rakdos Control 1/16 Kevin T. Other Control
GR Shaman 2/16 Benjamin S. Shamans
Reanimator 3/16 Thomas R. Reanimator
Faeries 4/16 Gabriel R. U Faeries
Clermont-Ferrand 01-12-2018
MGA 1/13 Thibaud M. MGA
White Token 2/13 Alim D. Token
Dinrova Tron 3/13 Maxime H. Ux Tron
Temur Threshold 4/13 Victor H. Other Aggro
Clermont-Ferrand 01-06-2018
Slivo 1/28 Baptiste B. Slivers
Elf 2/28 Rémy G. Elves
Burn 3/28 Anthony Ch. Burn
Cloud of Witness 4/28 Maxime V. Clouds of Witness
Clermont-Ferrand 12-02-2017
Wellspring 1/22 Jérome D. Boros Grid
Slivers 2/22 Olivier M. Slivers
MGA 3/22 Thibaud M. MGA
The Rock 4/22 Kevin T. The Rock
UR Enigma 5/22 Florian H. UR Drake
UW Stoneblade 6/22 Charles D. Caw Blade
Clermont-Ferrand 11-04-2017
MGA 1/26 Benjamin S. MGA
Dimir Flicker 2/26 Victor H. Blink
Infect 3/26 Guillaume G. Infect
Br Devotion 4/26 Maxime V. Bx Devotion
Bw Devotion 5/26 Kevin T. Bx Devotion
Clermont-Ferrand 10-07-2017
Oketra 1/26 Jérémy B. MWC
Cloud of Witness 2/26 Kevin A. Clouds of Witness
Slivers 3/26 Olivier M. Slivers
MGA 4/26 Benjamin S. MGA
MBH 5/26 Virgil Ls. Hybrid
Clermont-Ferrand 09-02-2017
Slivers 1/28 Baptiste B. Slivers
G Tron 2/28 Loic L. Ramp
UG Ghostly 3/28 Thomas R. Clouds of Witness
Faeries 4/28 Olivier M. U Faeries
Clermont-Ferrand 08-05-2017
MBC Devotion 1/20 Kevin T. Bx Devotion
Slivers 2/20 Baptiste B. Slivers
Faeries 3/20 Vincent H. U Faeries
UR Kiln 4/20 Quentin B. UR Kiln
Gx Tron 5/20 Loic L. Ramp
Clermont-Ferrand 07-01-2017
Hidden Stockpile 1/29 Romain R. Wee Bee
Slivers 2/29 Baptiste B. Slivers
Infect 3/29 Guillaume G. Infect
Infect 4/29 Jérémy B. Infect
Faeries 5/29 Willie R. U Faeries
Slivers 6/29 Olivier M. Slivers
Thermo Swarm 7/29 Charles D. Thermo Swarm
Br Devotion 8/29 Kevin T. Bx Devotion
Clermont-Ferrand 06-03-2017
Faeries 1/17 Olivier M. U Faeries
RDW 2/17 Kevin A. RDW
Bogles 3/17 Silvain C. Bogles
Jace's Top 4/17 Lucas D. Jace's Divining Top
Clermont-Ferrand 05-08-2017
Jund 1/16 Kevin T. Jund
Wellspring 2/16 Anthony V. Boros Grid
Teaching Grixis 3/16 Maxime H. Teaching
RDW 4/16 Kevin A. RDW
Clermont-Ferrand 04-01-2017
BR Rack 1/21 Emmanuel S. The Rack
Slivoïde 2/21 Baptiste B. Slivers
MGA 3/21 Virgil Ls. MGA
Jund 4/21 Kevin T. Jund
MBC 5/21 Jean-Pierre R. Bx Devotion
Clermont-Ferrand 03-06-2017
Faeries 1/24 Thibaud M. U Faeries
Dark Spider 2/24 Mathieu H. Dark Spiders
Mono W token 3/24 Morgan G. Token
Naya Metalcraft 4/24 Denis T. Metalcraft
Pox 5/24 Olivier M. Smallpox
Clermont-Ferrand 02-04-2017
Arcane Tide 1/17 Maxime H. High Tide
Greed Control 2/17 Romain R. Artifacts Control
Clouds of Witness 3/17 Thomas R. Clouds of Witness
Dark Spidder 4/17 Ludwig B. Dark Spiders
Clermont-Ferrand 09-17-2016
Aura Hexproof 1/8 Anthony Ch. Bogles
Clermont-Ferrand 07-09-2016
Patriot wellspring 1/7 Anthony V. Boros Grid
Burn 2/7 Kevin Burn
Clermont-Ferrand 06-11-2016
Elfe 1/7 Anthony Ch. Elves
Burn 2/7 Kevin Burn
Clermont-Ferrand 02-20-2016
Mono noir 1/9 Guillaume Black Hand
RDW 2/9 Kevin Burn
Clermont-Ferrand 12-13-2015
B/R control 1/7 Victor Other Control
Eldrazi Wall 2/7 Lucas Ramp